Biblioteka wprowadza elektroniczne karty czytelnika

Gminna Biblioteka Publiczna w Gołyminie-Ośrodku posiada już w pełni skatalogowany księgozbiór w wersji elektronicznej. Każda książka posiada kod kreskowy, pod którym zaszyfrowane są takie informacje jak m.in. tytuł, autor, numer książki, sygnatura, UKD, wydawnictwo.

Przyszedł czas na kolejny krok na przód mający na celu unowocześnić naszą  bibliotekę. Od stycznia 2016r. wprowadzane będą innowacje w procesie tworzenia elektronicznych baz czytelników. Każdy czytelnik otrzyma elektroniczną kartę czytelnika- z własnym numerem kary i pinem identyfikacyjnym. Wszystkie informacje o czytelniku dotychczas zapisywane na papierowej ,,karcie zapisu’’ trafią na kartę elektroniczną.

Przy wypożyczaniu książki, kod kreskowy umieszczony na każdej z nich będzie rozpoznawany przez czytnik podłączony do komputera, informacje o książce i dacie jej wypożyczenia będą zapisywane na nowej karcie czytelnika. Przy zwrocie wypożyczonych pozycji system rejestruje datę zwrotu i zaznacza brak obciążeń na koncie bibliotecznym.

Taki system wypożyczania zaowocuje wieloma udogodnieniami dla korzystających z biblioteki. Czytelnicy mają już dostęp do bazy wszystkich  książek na stronie internetowej biblioteki www.gbpgolymin.pl w zakładce katalog. Po wprowadzeniu kart elektronicznych każdy czytelnik będzie mógł sam monitorować stan swojego bibliotecznego konta: ilość książek oddanych i pozycji do zwrócenia, oraz terminy zwrotów. Dotychczas odpowiedź na takie pytania jak np. dostępność woluminów można było uzyskać telefonicznie bądź osobiście. Z biegiem czasu jak system będzie rejestrował wypożyczenia i zwroty, czytelnicy będą mogli sami sprawdzić czy interesująca ich pozycja jest aktualnie na półce oraz będą mogli dokonać jej rezerwacji.